Ślub i wesele (12 miesięcy do uroczystości)

wpis w: Blog | 0

slub

 

 

Organizacja ślubu i wesela jest dla wielu Par wyzwaniem, ale jednocześnie wielką przyjemnością. By nie pogubić się w wirze przygotowań warto zacząć od listy, która jest niezbędna przy dobrej organizacji.

TUTAJ jest do ściągnięcia, wydrukowania i korzystania 🙂

 


wesele zimą

BUDŻET
Zanim zaczniemy przygotowania do śluby należy wstępnie określić budżet, mając na uwadze nieprzewidziane wydatki.

Kto płaci za wesele jest sprawą indywidualną. Kiedyś to głównie rodzice pokrywali koszta wesela, podejrzewam, że ze względu na wiek Pary Młodej. Teraz, kiedy wesele wyprawiane jest później, Nowożeńcy często sami decydują się opłacić, albo w znacznej mierze dołożyć do wesela.

Jeśli chodzi o podział opłat to tradycyjny mówi, że rodzice Panny Młodej powinni pokryć koszta organizacji przyjęcia (sala, jedzenie, dekoracje), sukni ślubnej i zaproszeń. Natomiast rodzice Pana Młodego powinni opłacić obrączki, garnitur, alkohol, orkiestrę, bukiet dla Panny Młodej, fotografa/kamerzystę i transport Pary Młodej.

Obecnie odchodzi się o tego podziału wydatków i rodzice z dziećmi często dzielą się kosztami, z tym, że każdy płaci za swoich gości, a reszta jest dzielona po równo.

GOŚCIE
Lista gości powinna być od samego początku stworzona z dokładnością ze względu na dobór wielkości sali i ewentualnego noclegu. Kogo zaprosić, a kogo nie? W większości wypadków poza najbliższą rodziną i przyjaciółmi, osoby z którymi jesteśmy w jakimkolwiek kontakcie. Wiele Par decyduje się zaprosić gości tylko na uroczystość kościelną, bez wesela. Jest to dobre rozwiązanie głównie dla znajomych z pracy, ponieważ mamy z nimi codzienny kontakt, ale nie są na tyle bliscy, by ich zapraszać na wesele.

Na tym etapie przygotowań warto też pomyśleć kogo będziemy chcieli wybrać na świadków.

PORA ROKU
Zanim zdecydujecie się wybrać datę ślubu warto ustalić porę roku, w której odbędzie będzie wesele. Czy marzycie o ceremonii w gorącą noc lata, czy może o weselu w śnieżnej oprawie przy lampkach choinek 🙂 Oczywiście najbardziej popularne są ciepłe miesiące, od maja do września. Jednak w tym czasie koszta organizacji wesela są najdroższe, ze względu na duże zainteresowanie. Wybierając jesień lub zimę będziecie bardzo oryginalni i jest szansa, że wasze wesele będzie długo wspominane przez gości.

SALA / PLENER
Jak już wybierzecie porę roku należy poszukać sali lub w przypadku wyboru ciepłej pory roku – pleneru.

Warto popytać znajomych (jeśli to możliwe) o opinie o danej sali, jaka jest obsługa, czy jedzenie jest smaczne, jak wspominają współpracę itp.

wesele w plenerzePrzy wynajmowaniu sali należy pamiętać o podpisaniu umowy na wynajem. Powinny znajdować się w niej wszystkie koszta jakie poniesiecie. Ponieważ często poza kosztami głównymi są dodatkowe takie jak: tort, ciasta, napoje, owoce, dekoracja krzeseł, tzw. korkowe, czyli wniesienie własnego alkoholu, schłodzenie i podanie alkoholu. Przy zabytkowych budowlach, takich jak pałace czy dworki są również pobierane dodatkowe stałe opłaty, bez względu na wielkość wesela.

Wesele w plenerze natomiast organizuje się najczęściej przy lokalu restauracji. Można oczywiście zdecydować się na miejsce oddalone od zabudowań, ale będzie to wymagało więcej organizacji i kosztów.

KOŚCIÓŁ / USC
Po wybraniu daty ślubu i rezerwacji sali kolejnym krokiem jest ustalenie daty w Kościele i/lub Urzędzie Stanu Cywilnego.

W przypadku Kościoła należy odbyć nauki przedmałżeńskie, które trwają różnie w zależności od parafii, ale jest to najczęściej 20-30 godzin podzielone na dwu-trzy godzinne spotkania. Istnieją również „skondensowane” nauki dla zapracowanych i odbywają się zazwyczaj w jeden weekend.ślub w Kościele

Przystępując do ślubu kościelnego należy dowiedzieć się w konkretnej parafii jakie dokumenty będą potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego. Są to najczęściej: akta chrztu obojga narzeczonych, świadectwa bierzmowania, świadectwa nauki katechizmu (świadectwo szkolne), zaświadczenia o spowiedzi (przy spowiedzi należy wspomnieć Księdzu, że jest to spowiedź przedmałżeńska), zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi w Kościele itd.

Przy ślubie cywilnym potrzebne dokumenty to: skrócone akta urodzenia, dowody osobiste i pisemne zapewnienie, że narzeczony/a nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (druk dostępny w USC).

Najbardziej popularnym w Polsce ślubem jest ślub konkordatowy. To połączenie ceremonii kościelnej z aktem prawnym odbywający się najczęściej w Kościele. Wcześniej w USC zgłasza się chęć zawarcia związku konkordatowego i odbiera stosowne dokumenty, które następnie przedstawia się w kancelarii parafialnej. Przy ślubie konkordatowym praktycznie wszystkie wcześniej wymienione dokumenty się nie zmieniają, jedynie uroczystość kościelna i podpisanie dokumentów następuje w jednym miejscu, czyli w Kościele.

ZESPÓŁ / DJ
Mając ustaloną datę uroczystości kolejnym krokiem jest ustalenie muzyki na weselu. Jest to kwesta gustu, czy wolicie bawić się przy odtworzonych utworach przez zespół przy muzyce na żywo czy przy utworach w oryginalnych wersjach miksowane przez DJ-a.

FOTOGRAF / KAMERZYSTA
Praktycznie każda Para Młoda chce upamiętnić wyjątkowy moment, jakim jest ślub i wesele. Na zdjęciach lub na filmie. W ostatnich latach coraz mniej popularni są kamerzyści, a bardziej – fotografowie. Mimo to i kamerzyści i fotografowie mają napięte grafiki, więc trzeba rezerwować ich z dużym wyprzedzeniem.

 

cdn.

Zostaw Komentarz